top of page

Van certificaat naar euro met HBE’s: Aan de slag met slimme oplossingen

In deel 1 en deel 2 van deze serie heb je kunnen lezen hoe bedrijven extra inkomsten kunnen genereren met HBE’s en hoe zij deze kunnen ontvangen. In dit derde deel lees je meer over de waarde van HBE’s, hoe deze te verhandelen zijn en hoe wij onze klanten helpen met het stroomlijnen van het hele proces: van certificaat naar euro.


HBE inboeken en meten met GRID

||| Dit artikel is deel 3 van een reeks over HBE’s. Lees deel 1, “HBE’s: wat zijn het en kan ik er geld mee verdienen?” hier en lees deel 2, “Op ons bedrijf laden we elektrisch vervoer, hoe ontvangen wij HBE certificaten?” hier.

 

Hoe werkt de markt voor HBE’s?


In het eerste deel van deze serie hebben we een indicatie gegeven van de extra inkomsten uit HBE’s voor verschillende laadpalen. Uiteindelijk worden deze inkomsten bepaald door de marktwaarde van de HBE certificaten. Deze waarde wordt volledig bepaald door marktwerking. De HBE markt is echter niet transparant.


Dit komt omdat het huidige HBE aanbod voor 97% bestaat uit inboekingen van biobrandstoffen. Een relatief klein aantal bedrijven is verantwoordelijk voor enorm grote inboekingen. Aan de vragende kant zijn de fossiele brandstofleveranciers met een HBE verplichting, dit is ook een relatief kleine groep bedrijven.


De handel in HBE’s tussen deze twee groepen bedrijven gaat daarom met grote volumes vanaf 10.000 HBE’s per gesloten trade. Er zijn 2 manieren om HBE’s te verhandelen: direct tussen twee partijen of via een derde tussenpartij; een zogenaamde broker. Deze brokers bieden marktinformatie tegen betaling.


HBE prijsvorming


Bovenstaand zorgt er voor dat de HBE markt weinig transparant is en bijvoorbeeld prijs informatie moeilijk te krijgen is voor kleinere spelers. De prijs van een HBE schommelt het afgelopen jaar tussen de 10 euro en 20 euro. Met name de prijzen van biobrandstoffen hebben een grote invloed op de prijs van een HBE.


De HBE jaarverplichting van bedrijven die fossiele brandstoffen leveren aan vervoer stijgt elk jaar; zie onderstaande tabel. Het percentage staat voor de hoeveelheid HBE’s die een bedrijf elk jaar op hun balans moet hebben staan, waarbij elke HBE voor 1 GJ aan energie vertegenwoordigt. Als voorbeeld: een bedrijf dat 1000 GJ aan fossiele brandstoffen aan vervoer levert moet over 2023 minimaal 189 HBE’s (18,9%) in de boeken hebben staan.


De stijging in jaarverplichting zorgt dus voor een groei in de vraag naar HBE certificaten. Deze stijging in vraag kan worden vervuld met HBE’s uit elektrische leveringen.Van certificaten naar euro's


De eigenaar van een laadplein heeft de kans extra inkomsten te genereren met HBE’s. De hoeveelheid HBE’s die je kan inboeken met een laadplein zijn doorgaans relatief klein ten opzichte van de grote spelers. Dat maakt het lastig om deze zelf te verhandelen, gezien de typisch grote handelsvolumes. Het is daarom verstandig deze kleinere volumes te bundelen en samen aan te bieden tegen een betere prijs.


Wij kunnen dit vanuit Koolen Industries faciliteren. Wij bundelen de HBE’s van al onze klanten en verkopen deze in grotere volumes tegen betere voorwaarden. Als vergoeding vragen wij daarvoor een deel van de opbrengsten, vaak zullen de voordelen van het in grotere volumes verkopen al opwegen tegen deze kosten.


Aan de slag


Overtuigd van de mogelijkheden en kansen die HBE’s jouw bedrijf bieden? Wij kunnen je helpen jouw HBE potentieel te realiseren! Binnen de Koolen Industries groep hebben we alles in huis om je gedurende het gehele traject te ontzorgen. Als je al een laadplein hebt of nog in de oriënterende fase zit, je kunt ons altijd benaderen. Wij helpen onder andere met:


Advies

- Netaansluitingen

- Situaties met beperkt vermogen

- HBE’s

- Business case van zonnepanelen, laadinfra en batterij oplossingen


Realisatie van laadpleinen

- Ontwerp laadplein

- Eigen productie van eigen laadpalen in Nederland

- Installatie door eigen, Nederlandse monteurs


Realisatie van zonnedaken of veldopstellingen

- Ontwerp (visueel en technisch)

- Installatie door eigen, Nederlandse monteurs


Realisatie van batterij opstellingen

- Ontwerp

- Eigen productie van batterij oplossingen in Nederland


Slimme aansturing

- Digital twin van de installatie

- Monitoring van alle hardware in een centraal online platform

- Slimme sturing van laadpalen en batterijen


Administratie

- Verzamelen van benodigde gegevens

- Opslaan van alle benodigde meetdata

- Geautomatiseerd inboeken van HBE’s


Met onze software houden we de gehele administratie bij van geleverde energie, opgewekte energie, gelijktijdigheid en aantal in te boeken HBE’s. Op gestelde tijden worden de HBE’s ook daadwerkelijk volautomatisch ingeboekt.


Wij hebben goede contacten met de verificateurs (zij zijn verantwoordelijk voor de goedkeuring van HBE inboekingen). Samen met hen zorgen we er voor dat onze klanten voldoen aan alle gestelde eisen zodat het verificatie proces soepel verloopt. Wij kunnen de certificaten voor jou verhandelen vanuit ons verzamelaccount en uitbetalen tegen de beste condities.


 

Bereken in 2 minuten een inschatting van je verdienpotentieel

We hebben een eenvoudige tool samengesteld waarmee je in slechts 2 minuten een schatting kan krijgen van jouw verdienpotentieel met HBE's. Ga zelf aan de slag via de onderstaande link, of neem contact op met ons team voor verdere hulp.


 
HBE expert Woytek Bode Koolen Industries

Dit artikel is geschreven door Woytek Bode, HBE expert bij Koolen Industries. Wil je precies weten hoe het er voor jouw situatie uitziet of hoe wij jou kunnen helpen met jouw energie- of laadvraagstuk? Neem dan contact op met Woytek via email.


Comentarios


bottom of page