top of page

SKOON’s ondernemersreis: van hardware verhuren naar slimme software oplossing


KeesKoolen and ParkBee technology

Het Rotterdamse technologiebedrijf SKOON heeft zich een ambitieus doel gesteld: met een flexibele laag van energie-infrastructuur net congestie op schaal aanpakken.


Hun slimme software verbindt twee belangrijke groepen via een eenvoudig online portaal: bedrijven die eigenaar zijn van mobiele elektrische apparatuur en organisaties die op zoek zijn naar tijdelijke installaties om een aansluiting op het net mogelijk te maken, te versterken of uit te breiden.


Maar dit is niet hoe het begon voor oprichter Peter Paul en de rest van zijn team.


Lees hieronder het ondernemersverhaal van een bedrijf dat een eerste idee is ontgroeid, naar zijn klanten heeft geluisterd, zijn oplossing heeft aangepast en nu voorop loopt in de energietransitie.

Bedankt dat je de tijd neemt om met ons te spreken, Peter Paul! Kun je ons kort vertellen hoe SKOON is begonnen?


Peter Paul: Het idee voor SKOON is ontstaan tijdens mijn studie bij TU Delft, nu ongeveer 5 jaar geleden. Mijn medeoprichter Daan Geldermans en ik waren getuige van de eerste stappen van de elektrificatie in de zeevaart en wilden de uitdaging van elektriciteitsopslag voor schepen oplossen.


De eerste versie van wat we wilden bouwen met SKOON was eigenlijk heel eenvoudig: Plug-and-play energieopslagcontainers die gemakkelijk kunnen worden verwisseld en schepen van energie zouden voorzien, zonder de uitvaltijd voor het opladen in een haven. Zie het als powerbanks voor schepen. Maar dat is niet waar SKOON vandaag de dag bekend om staat, toch?

P: Dat klopt! Hoewel we volledig achter ons idee stonden, ontdekten we ook snel wat dat zou betekenen voor het soort bedrijf dat we aan het opzetten waren.


Als je eigenaar bent van een vloot van dure batterijen moeten die altijd inkomsten genereren om zichzelf terug te verdienen. Dus begonnen we andere sectoren buiten de zeevaart te onderzoeken waar deze opslagunits ook nuttig zouden zijn. Batterijen kunnen een meerwaarde leveren bij een zonnepark of een windturbine, maar toen we keken naar het vervangen van dieselaggregaten opende zich een hele nieuwe wereld van mogelijkheden.


Vervolgens vroegen wij ons ook af of wij écht het bedrijf zijn om deze enorme investeringen in batterijen te doen. Misschien was er ook een andere rol die wij konden spelen in het aanpakken van deze uitdaging.


Lang verhaal kort, om voor zo’n kapitaalintensieve oplossing te gaan (zoals SKOON v1 zou zijn geweest) was op dat moment geen veelbelovende optie voor ons. Maar digitale skills om slimme software te bouwen lagen veel meer in ons straatje. Dus kozen we ervoor om de uitdaging van elektrificatie vanuit die hoek aan te vliegen.

En op welk pad heeft dat SKOON gebracht? P: In plaats van zelf apparatuur te bezitten, hebben wij ervoor gekozen het aanbod van batterijen, hybride aggregaten en andere belangrijke infrastructuur te gaan matchen met de vraag in de markt.


Wij bieden nu een verhuur management systeem om alle aspecten van het verhuren van materieel in één systeem te beheren - van planning & administratie tot service & real-time inzichten. Bedrijven kunnen dan ook gemakkelijk hun oplossingen publiceren op de SKOON marktplaats en zo veel meer nieuwe klanten bereiken. Dat is allemaal volledig geautomatiseerd en geïntegreerd in één platform.

Dat is nogal een verandering van koers! Hoe heb je met je klanten samengewerkt tijdens dit proces?


P: We hebben echt grote stappen gemaakt als bedrijf de afgelopen jaren. Terwijl we de eerste versie van de SKOON marktplaats nog hebben gebouwd puur op basis van wat wij dachten wat een geweldige tool zou zijn, is alles wat daarna kwam sterk beïnvloed door wensen en vraagstukken van onze klanten. We hebben veel enquêtes rondgestuurd en waren continu in contact met gebruikers van ons tool over nieuwe functies. Veel van onze klanten hebben prototypes nog tijdens het ontwikkelingsproces getest, zodat we wisten dat ze ook in de echte wereld zouden werken. Tijdens de eerste lockdowns van 2020 hebben we met deze aanpak het verhuur management systeem ontwikkeld. Dat heeft geleidt tot een oplossing waar onze klanten en partners 100% enthousiast over zijn. Voor jou als oprichter, wat is een van je belangrijkste lessen van deze ontwikkelingen?


P: Ik vond het een hele uitdaging om een evenwicht te vinden tussen nu resultaten boeken en aan een inspirerende langetermijnvisie vast te houden. Uiteindelijk geloof ik dat je beide nodig hebt om te slagen. Je wilt niet het type bedrijf zijn dat alleen maar producten verkoopt, maar je wilt ook niet je grote plannen van de daken schreeuwen zonder tastbare resultaten te leveren. Het zijn twee heel verschillende manieren van werken en denken die ik heb leren combineren.


Over het grotere geheel gesproken, wat kunnen we in de toekomst van SKOON verwachten?


P: Ons doel op lange termijn is een positieve impact te hebben op het algemene elektriciteitsnet. Netcongestie is vandaag al een groot probleem. Nieuwe wet- en regelgeving, en de toenemende vraag van bedrijven en huishoudens zullen het net alleen maar meer belasten in de toekomst.


Daarom willen we dat SKOON een flexibele laag wordt voor het elektriciteitsnetwerk. Met onze groeiende marketplaats is er steeds meer huurmaterieel on-demand en met een eenvoudig proces beschikbaar. Netwerkbeheerders kunnen hier gebruik van maken om snel en op schaal oplossingen te bieden waar nodig, vaak binnen enkele dagen.


Bedankt om dit allemaal met ons te delen, Peter Paul. Wat kunnen anderen doen die nu enthousiast zijn geworden over SKOON?


P: Er zijn verschillende manieren om met ons mee te doen. Als je op zoek bent naar on-demand energieoplossingen, kijk dan eens op de SKOON marktplaats. Waarschijnlijk hebben wij precies waar je naar op zoek bent, direct te boeken via onze site. Verder zijn we ook ons team flink aan het uitbreiden om onze groei en internationale ambities mogelijk te maken. We zijn een betrokken groep en zouden graag nog veel meer collega’s erbij hebben! Alle openstaande vacatures kan je op onze werken-bij pagina bekijken.


תגובות


bottom of page