top of page

Kraftblock: Groene energie voor de industrie

Kraftblock is een van onze groepsbedrijven die in korte tijd de grote sprong heeft gemaakt van technologische innovatie naar implementatie op schaal. Toen we in 2020 investeerden in het bedrijf, was Kraftblock bezig met het verfijnen van de technische details van hun oplossing. En slechts twee jaar later hebben ze hun eerste baanbrekende project binnengehaald. Met Kraftblock’s technologie kan straks een Nederlandse chipsfabriek van PepsiCo met 98% minder uitstoot draaien ten opzichte van nu.


We gingen met het team van Kraftblock in gesprek om meer te horen over hun weg hier naartoe.Warmteopslag vs. elektrische batterijen

Maar eerst terug naar de basis. Als we het hebben over "energieopslag" wordt vaak direct de link gelegd naar elektriciteitsopslag met batterijen. En hoewel dat een sleuteltechnologie is in de energietransitie, is het voor veel sectoren en bedrijven een onmogelijk alternatief. Want de meeste industriële- en productieprocessen hebben een grote behoefte aan warmte als primaire vorm van energie, vaak op temperaturen van meer dan 1.000°C.


"Bij Kraftblock willen we bezig zijn waar we de grootste impact kunnen maken. Batterijen zijn al ver in de ontwikkeling, maar oplossingen om de warmtetransitie te versnellen blijven nog achter. Warmte is goed voor 50% van het wereldwijde energieverbruik, warmteprocessen zijn verantwoordelijk voor 28% van de globale CO2-uitstoot en de vraag naar warmte in de industrie zal tot 2050 met 60% groeien", aldus Martin Schichtel, CEO van Kraftblock.

Hier biedt de oplossing van Kraftblock bedrijven een uiterst flexibel opslag- en conversiesysteem. Het verbindt energiestromen in de vorm van elektriciteit, warmte, stoom en koeling in één systeem direct van de bron via de opslagunit naar de toepassing. Omdat Kraftblock is ontwikkeld om warmte tot 1300°C te kunnen verwerken met een schaalbare capaciteit tot GWh’s is deze technologie voor veel energie-intensieve bedrijven de perfecte groene energieoplossing.


Een totaaloplossing voor PepsiCo

In Broek op Langedijk in Nederland heeft PepsiCo een fabriek die jaarlijks 1,6 miljoen zakken van hun Lay's en Cheetos chips produceert. Vooral het frituurproces vergt overdag veel warmte.


PepsiCo, Eneco en Kraftblock hebben onlangs aangekondigd dat zij op deze locatie een volledig nieuw energiesysteem gaan installeren met de technologie van Kraftblock als kern. Hierdoor zal de fabriek haar huidige behoefte van 4,5 miljoen kubieke meter gas per jaar bijna volledig kunnen vervangen door schone energie uit hernieuwbare bronnen. Tijdens de eerste fase van het project zal een gasgestookte ketel van 22 megawatt worden vervangen, waardoor de uitstoot al met ongeveer 50% zal afnemen.


Kraftblock’s technologie gaat straks de kern vormen van het gehele warmtebeheersysteem van PepsiCo. Schone elektriciteit die in de buurt wordt opgewekt, zal worden gebruikt om warmte op te slaan met Kraftblock. Meerdere units gaan warmte op precies de juiste temperatuur beschikbaar maken voor het productieproces waarbij warmteopwekking, -levering en -terugwinning in één geïntegreerd systeem gecombineerd worden. Leer meer over het proces in onderstaande animatie.Het potentieel van restwarmte benutten

Bij industriële processen ontstaat restwarmte. Dit is energie die in het begin van een proces wordt toegevoegd en later verloren gaat. In de zomer en op warmere locaties moeten bedrijven zelfs investeren in energie-intensieve oplossingen om overtollige warmte weg te koelen.


De oplossing van Kraftblock overbrugt niet alleen de kloof tussen energieopwekking uit hernieuwbare bronnen en de vraag naar warmte in industriële processen. Het systeem is ook ontworpen om restwarmte op te vangen en op te slaan, waardoor de oorspronkelijke energiebehoefte van een proces verminderd kan worden. Hiermee biedt het team een enorme kans op emissiereductie, aangezien recente studies het restwarmtepotentieel van de Europese industriële sector alleen al op 300 TWh/per jaar schatten.


"Het benutten van de grote hoeveelheid restwarmte is zowel voor bedrijven als voor onze planeet van groot belang. Opgevangen restwarmte vermindert de energiebehoefte van de hele fabriek, waardoor kosten en uitstoot dalen. En er kan ook bespaard worden op koelinfrastructuur. De kansen op het gebied van energie-efficiëntie zijn groot, en we willen industriële bedrijven over de hele wereld helpen hier werk van te maken. Zo realiseren wij samen enorme emissiereducties en economische voordelen", zegt Susanne König, CFO bij Kraftblock.


Een betrokken lid van de energiegemeenschap

De energietransitie gaat niet alleen over technologie, maar ook over samenwerking, innovatie en afstemming. Het team van Kraftblock weet dit maar al te goed en wil een actieve rol spelen in de Europese energietransitie. Kraftblock's CFO Susanne König werd onlangs verkozen tot voorzitter van de Duitse vereniging voor energieopslagsystemen, een grote overwinning voor het team, de gemeenschap en vrouwen in tech.


"Bij Kraftblock richten we ons op het bouwen van een goed team. We zien diversiteit als een belangrijke sleutel tot succes en zijn trots op ons diverse team. Iedereen is hier welkom! Elk idee telt en we willen dit succesverhaal samen schrijven. We mogen fouten maken en leren elke dag." zegt CEO Martin Schichtel.

Meer weten over Kraftblock?


Goed nieuws! Hun team groeit en heeft veel spannende vacatures op hun site staan. Bekijk de carrièremogelijkheden bij Kraftblock of schrijf je in voor de Koolen Industries nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.Comments


bottom of page