top of page

Achter de schermen bij het bekroonde Smart Solar Charging project

Een unieke samenwerking tussen publieke, private en onderzoeksorganisaties heeft in Utrecht 's werelds eerste bidirectionele stad gerealiseerd, waar een dynamisch netwerk van gedeelde EV's zowel duurzame mobiliteitsoplossingen biedt aan inwoners van Utrecht, als netbalanceringsoplossingen voor lokale netwerkbeheerders.We zijn trots dat twee van onze groepsbedrijven, We Drive Solar en NieuweWeme, een sleutelrol hebben gespeeld bij het ontwerpen, leveren en optimaliseren van deze geïntegreerde oplossing. En aangezien het Smart Solar Charging project onlangs is bekroond met de ISGAN Award of Excellence van de International Energy Agency, leek het ons tijd om een ​​kijkje achter de schermen te nemen bij dit baanbrekende initiatief.


We spraken met Robin Berg, CEO van mobiliteitsbedrijf We Drive Solar, en Gerben Hilboldt, CEO van engineering- en productiebedrijf NieuweWeme, over het succes, de lessen en de toekomstplannen van het project.Robin, jij wordt vaak aangewezen als de initiatiefnemer van het Smart Solar Charging project in Utrecht. Kun je ons een korte introductie geven van het project?


Robin:

Natuurlijk! Smart Solar Charging is in wezen een nieuw energiesysteem op een meer lokaal niveau, zoals bijvoorbeeld een stad. Lokaal opgewekte zonne-energie wordt opgeslagen met behulp van de accu's van (gedeelde) EV's. Door bidirectionele laadtechnologie (V2G) kan deze energie later worden teruggeleverd aan het net, op momenten van piekvraag of wanneer het risico op stroomuitval groot is. De integratie van energieopwekking, opslag en toepassing op zeer lokaal niveau zorgt voor flexibiliteit in het net, waarmee allerlei uitdagingen die gepaard gaan met de introductie van nieuwe energietechnologieën worden opgelost.Hoe is dit allemaal begonnen?


Robin:

Dit kwam allemaal samen vanuit een heel klein, persoonlijk project - net buiten mijn huis! Ik was de eerste persoon in Utrecht die via de zonnepanelen op het dak van mijn huis meer elektriciteit produceerde dan mijn hele huishouden verbruikte. Dat is 23 jaar geleden en vandaag produceert datzelfde dak, met nieuwe zonnepanelen weliswaar, zes keer zoveel elektriciteit als toen.


In 2016 begon ik me voor te stellen hoe een nieuw, lokaal energiesysteem eruit zou kunnen zien. En dus begonnen we het te bouwen! In Lombok, de buurt waar ik woon in Utrecht, hebben we zonnepanelen op de daken van scholen geplaatst, laadpalen langs de weg geïnstalleerd en alles aangesloten in een onafhankelijk lokaal mini-grid. Dat was ons allereerste model van het bidirectionele Smart Solar Charging netwerk.Dus het is echt jouw persoonlijke idee, wat indrukwekkend! Hoe breidde het project zich uit tot een stadsbreed netwerk?


Robin:

De eerste stap was het ontwikkelen van een bidirectionele lader, zodat we onze EV's niet alleen als auto, maar ook als batterij konden gebruiken. Later hebben we hier laden met zonnepanelen aan toegevoegd, zodat de lader bij zonnig weer automatisch de productie zou verhogen. Van daaruit ontwikkelden zich de dingen stap voor stap. We begonnen met het installeren van steeds meer zonnepanelen in nieuwe wijken, het plaatsen van slimme laders en het toevoegen van steeds meer deel-EV's.


Als onderdeel van deze grotere implementatie werkte We Drive Solar samen met NieuweWeme om eigen laadtechnologie te ontwikkelen. Gerben, kun je ons vertellen hoe dat tot stand is gekomen?


Gerben:

Het We Drive Solar-team nam begin 2020 contact met ons op. Destijds hadden ze met veel verschillende fabrikanten gewerkt, maar er was niets op de markt dat aan alle eisen voldeed. Het team had jarenlange praktijkervaring en wist precies wat ze wilden van een lader.


Dit is het soort project waar we bij NieuweWeme erg goed in zijn, aangezien we intern alles kunnen doen, van ontwerp, prototyping en testen, tot productie op schaal.


Kun je iets meer vertellen over de technologische uitdagingen die komen kijken bij het ontwikkelen van de We Drive Solar laadoplossing?


Gerben:

Het laden van een EV ziet er van buiten eenvoudig uit, je plugt de auto in en het laadproces begint. In werkelijkheid zijn de dingen iets ingewikkelder, met veel variablen waar je rekening mee moet houden. Toen we de lader aan het ontwikkelen waren, was er geen AC-V2G-standaard of norm. Daarom werkten we, samen met het We Drive Solar-team, zeer nauw samen met autofabrikanten om ervoor te zorgen dat onze oplossingen voldeden aan alle criteria voor verschillende merken, modellen en laadprofielen. Tegelijkertijd moest de technologie flexibel genoeg zijn om te kunnen worden toegepast op klein formaat, lantaarnpalen en andere vormen van laadstations.


Dat klinkt als een behoorlijk ingewikkeld proces om goed te krijgen! Hoe ging het toen verder?


Gerben:

Aangezien we het volledige productieproces intern hebben, konden we snel handelen en feedback verzamelen. Binnen 2 weken na de scoping van het project hadden we het eerste werkende prototype ontwikkeld, dat we konden gebruiken voor het testen in de echte wereld. Enkele maanden later kwamen we tot een definitief productontwerp en begonnen we met een wekelijkse productie van 10 eenheden, al snel opschalend naar 50 laders per week. Het We Drive Solar-team kan hun oplossing nu snel uitbreiden, met het vertrouwen dat ze over toekomstbestendige technologie beschikken.We Drive Solar en NieuweWeme zijn beide onderdeel van de Koolen Industries groep. Hoe heeft hun steun de implementatie van het project ondersteund?


Robin:

Voor ons was het meteen duidelijk dat NieuweWeme de juiste partner was. We worden allebei gesteund door Koolen Industries en delen dezelfde toewijding aan het doel om duurzame energie voor iedereen beschikbaar te maken. Het was niet echt een klant-leverancier relatie, meer een partnership waarbij beide partijen investeren in het succes van de samenwerking.


Gerben:

Daar ben ik het volledig mee eens. Samenwerken met andere groepsbedrijven is fijn, omdat we altijd rekening houden met andere oplossingen in het ecosysteem. Dit stelt ons uiteindelijk in staat om een ​​beter product voor de eindgebruiker te leveren, tegen een betere prijs. Het is een echte win-win.


Jullie hebben onlangs een award gewonnen voor het Smart Solar Charging project. Hoe ziet de toekomst van deze samenwerking eruit?


Gerben:

Wij geloven dat elke stad een bidirectionele stad kan worden. Er zijn letterlijk geen nadelen. Het ontwerp van het Smart Solar Charging-netwerk kan lokale netcongestie problemen oplossen, het aantal auto's op straat verminderen, de opwekking van hernieuwbare energie verhogen en lokale vervuiling verminderen.


Robin:

En daar zijn we al mee bezig. Met Koolen Industries en NieuweWeme als partners ondersteunen we straks de gemeente Rotterdam bij het invoeren van een lokaal bidirectioneel energiesysteem. Onze klant Equans gaat meer dan 1500 laadpalen plaatsen en binnenkort start We Drive Solar met ons deelauto concept in de stad. We zijn heel enthousiast om op zo’n schaal impact te creëren!


 

Wil je meer weten over onze totaaloplossingen?

Ontdek wat Koolen Industries voor je kan betekenen.


Comments


bottom of page